Educational Meterials
Educational Meterials

שם המתרגם/ת: רותי אש

עמודים: 194

הדמות: Nina Lieberman


נינה ליברמן ד"ר

(מרגולס זלצבורג) וודסטוק, ארה"ב


גרטה בורקיל - לזכר הומניטרית (אוהבת אדם) דגולה


היה לי העונג להכיר את גרטה בורקיל. העבודה איתה הייתה חוויה שלא תשכח.  היה לי המזל לעבוד לצד אישה מיוחדת זו.


ב-1940 הוצבתי לעבודה במשרד האיזורי של תנועת ילדי הפליטים בקיימברידג'. מאות ילדים פונו לאזור הכפר, ביניהם גם הילדים שהובאו  על ידי התנועה בדיוק לפני המלחמה.


מאחר והתנועה הייתה בעלת החסות על הילדים היה צורך לבקר אותם לפקח ולדאוג להם. בתוך כל מצב הכאוס של  המלחמה הייתה זו משימה אדירה.

הילדים, שבקושי הספיקו להתאקלם בסביבתם החדשה בערים בחזקת אפוטרופסים, נעקרו מחדש.  


גרטה בורקיל הייתה אז חברת הועדה בקיימברידג' שהשגיחה על הילדים, גילתה תעצומות נפש לא רק לעמיתיה לעבודה אלא גם עבור הילדים אליהם באמת התחברה.


היא התעניינה במיוחד בבנים ובבנות בעלי יכולות אינטלקטואליות גבוהות והצליחה להכניס מספר גדול מהם לבתי ספר ציבוריים ובהמשך גם לאוניברסיטאות. רבים מהם פיזיקאים, מתמטיקאים ומשפטנים חבים את הקריירה שלהם לעיקשותה של גרטה בורקיל. בהתמודדותה מול הביורוקרטיה נלחמה כמו נמרה המגנה על גוריה.


למדתי רבות מגרטה בורקיל  שהחשוב ביותר הוא מעולם לא לוותר על מטרתך המקורית. את השכלתי השלמתי בארה"ב, שם קיבלתי את תואר הדוקטור בפסיכולוגיה חינוכית. בביקוריי חזרה בקיימברידג'  תמיד הייתה נדיבה כלפי וכלפי בעלי , שגם הוא העריץ אותה מאד.


לבטח היא ממשיכה לחיות בליבם של כל אלה שעליהם השפיעה.הערות המתרגמת:למידע נוסף אודות גרטה בורקיל ועל פרויקט בקמברידג' לציון 75 שנה להגעת הילדים והצלתם ב-2014 אשר קרוי על שמה:

http://www.keystage-company.co.uk/Keystage_Arts_and_Heritage_Company/Project_Portfolio/Entries/2014/1/1_GRETA_BURKILL.html


http://www.hlf.org.uk/our-projects/we-must-save-children%E2%80%99-%E2%80%93-greta-burkill-and-cambridge-refugee-committee-1935-45


ספר המספר גם אודות גרטה בורקיל: One Small Suitcase


One Small Suitcase (The true story of how 10,000 children escaped the Nazi holocaust) Paperback – 30 Jan 2003

מתוך המידע בספר זה: גרטה בורקיל ילידת גרמניה אך השלימה את לימודיה באנגליה שם התחתנה עם פרופ' מקיימברידג', צ'רלס בורקיל. כיהנה כיו"ר ועדת קמברידג' לפליטים. כ-800 ילדים הגיעו תחתיה. למרות שהיו לה שתי בנות משלה, היא הרחיבה את משפחתה ואימצה שני בנים, אחד מהם אף אימץ את שמה. היא סייעה לילדים למתבגרים הצעירים להשלים תארים בכך שמצאה עבורם משרות חלקיות ובזכותה השלימו לימודים. בספר מוזכרת גם אנה אסינגר ש-81 הילדים שהלכו לביה"ס שלה בברנס קורט בקנט.